30062022

Fuar Standı, Fuar Standı Tasarımı ve Fuar Standı Kiralama Üzerine Bir Değerlendirme

Fuarlar, geçmişten günümüze ticari sergilemenin en çok önem arz ettiği iletişim platformlarıdır. Sergileme kültürü çok eskilere dayanan bir ürün sergileme platformudur. Ancak fuar stant tasarımı ve uygulama işleri yeni yeni gelişen bir teknolojik olgudur. Bu konuda hem teknik hem teknolojik hem de bilimsel çalışmalar gelişmiştir. Çağdaş pazarlama alanlarından biri olan fuarlara katılan firmaların farklı ve yaratıcı fuar stant fiyatları farklılıklar göstermektedir. Fuar standı, üç dört günlük kısa sürelerde katılımcıların ürün ve hizmetlerini sergiledikleri mekanlar olarak öne çıkmalıdır. Bir fuar katılım öncesinde, ilk olarak yapılması gereken eylem kurum ve marka kimliği ile uyumlu bir fuar standı tasarımı yapılması ve fuar standı tasarımı yapıldıktan sonra, fuar standı uygulama işini gerçekleştirecek, fuar standı kiralama hizmetini gerçekleştirecek uygun bir fuar standı kiralama hizmeti sınan fuar standı firmaları ile temasa geçmek olmalıdır. Fuar standı tasarımı, fuara katılacak firmanın başarılı bir fuar dönemi geçirmesindeki en önemli konulardan biridir. Amacına uygun şekilde tasarlanmış bir stand, sahibi olan firmayı hem müşterilerine en iyi şekilde tanıttıracak hem de rakip firmalarına üstünlük kurmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle, “Fuar standı tasarımı nasıl yapılır?” sorusunun en doğru ve uygun şekilde cevaplanması çok önemlidir.

Fuar standı tasarımı, hazırlanma ve fuar standı uygulama süreçleri bakımından üzerinde hassasiyetle durulması gereken mekân tasarımları olarak dikkat çekmektedirler. 

Fuar Stand tasarımınızı herşeyiyle planlamadan önce, markanızı en doğru şekilde yansıtmak için aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz

Bir fuara katılım amacı, katılımcının kendisini ve ürünlerini potansiyel alıcılara tanıtmak ve pazarlanmasını sağlamaktır. Fuara katılım yurtiçi hedef pazarlar ve yurtdışı hedef pazarlarda alıcılar ile tanışmak ürün ve hizmetleri sergilemek amacı ile gerçekleştirilebilir.

Üstelik firmaların katıldıkları fuarlar sadece ülke içinde ve ulusal değil, farklı ülkelerde veya uluslararası olabilmektedir. Bu nedenler firmaların sadece ürünleri ile değil fuar stant tasarımı görselleriyle de farklı olmalıdırlar. Burada dikkat edilmesi gereken firmanın hangi sektörde faaliyet gösterdiğidir. Firma bağlı bulunduğu sektörün teknolojik altyapılarını kullanarak fuar stantlarını geliştirebilirler. Bu konuda özellikle organizasyon firmalarının katkıları son derece etkindir.